✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$254.45
Original: $727.00
-65%Swiss Army Men's Alliance—
$727.00
$254.45The Story
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Swiss Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant upto 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 19mm |
| Brand Name: | Swiss Army |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Alliance |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display Chronograph |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Multicolor |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Silver dial, Swiss Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant upto 10 ATM - 100 meters - 330 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 19mm |
| Brand Name: | Swiss Army |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Alliance |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Silver |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 42mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date display Chronograph |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Multicolor |
| Water Resistance: | 10 ATM - 100 meters - 330 feet |
























