✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$89.60
Original: $256.00
-65%Seiko Men's Classic—
$256.00
$89.60The Story
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, White dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Seiko |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | White |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 38mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 3 ATM - 30 meters - 100 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, White dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 3 ATM - 30 meters - 100 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Seiko |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | White |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 38mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 3 ATM - 30 meters - 100 feet |
























