✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$122.00
Pulsar Women's Classic—
$122.00
The Story
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Pink dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up tp 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 14mm |
| Brand Name: | Pulsar |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Fold over |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Pink |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 27mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Pink dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up tp 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 14mm |
| Brand Name: | Pulsar |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Fold over |
| Collection: | Classic |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Pink |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 27mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
























