✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$70.00
Original: $200.00
-65%Mathey Tissot Women's Urban—
$200.00
$70.00The Story
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water ressistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Mathey Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Fold over |
| Collection: | Urban |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Black |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 30mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date displayed |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Multicolor |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Black dial, Quartz movement, Scratch resistant sapphire, Water ressistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Mathey Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Fold over |
| Collection: | Urban |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Black |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 30mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date displayed |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Multicolor |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
























