✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$564.00
Mathey Tissot Men's Elica—
$564.00
The Story
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Blue dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 40 ATM - 400 meters - 1320 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Mathey Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Fold over |
| Collection: | Elica |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Screw down |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Blue |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 43mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date Display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 40 ATM - 400 meters - 1320 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stainless steel case, Stainless steel bracelet, Blue dial, Automatic movement, Scratch resistant sapphire, Water resistant up to 40 ATM - 400 meters - 1320 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Mathey Tissot |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Fold over |
| Collection: | Elica |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Screw down |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Blue |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 43mm |
| Movement: | Automatic |
| Specifications: | Date Display |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Silver |
| Water Resistance: | 40 ATM - 400 meters - 1320 feet |
























