✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$77.00
Original: $220.00
-65%Locman Women's Italy Plus—
$220.00
$77.00The Story
Staineless steel case, Leather strap, Mop dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 15mm |
| Brand Name: | Locman |
| Case Shape: | Plus |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Italy Plus |
| Country of Origin: | Italy |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Mother of Pearl |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date displayed |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Green |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Staineless steel case, Leather strap, Mop dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 15mm |
| Brand Name: | Locman |
| Case Shape: | Plus |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Italy Plus |
| Country of Origin: | Italy |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Mother of Pearl |
| Gender: | Women |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Date displayed |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Green |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
























