✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$334.25
Original: $955.00
-65%Locman Men's Diamond Cavallo Pazzo—
$955.00
$334.25The Story
Stainless steel case, Leather strap, Mother of Pearl dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Locman |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Cavallo Pazzo |
| Country of Origin: | Italy |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Mother of Pearl |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 38mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Diamonds on bezel and case |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Blue |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Stainless steel case, Leather strap, Mother of Pearl dial, Quartz movement, Scratch resistant mineral, Water resistant up to 5 ATM - 50 meters - 165 feet
Specifications:
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Locman |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Buckle |
| Collection: | Cavallo Pazzo |
| Country of Origin: | Italy |
| Crown: | Push/pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Mother of Pearl |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 38mm |
| Movement: | Quartz |
| Specifications: | Diamonds on bezel and case |
| Strap or Bracelet: | Strap |
| Strap or Bracelet Color: | Blue |
| Water Resistance: | 5 ATM - 50 meters - 165 feet |
























