
Original: $14,934.00
-65%$14,934.00
$5,226.90The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.81 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.19 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 21.59 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.88x7.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 39 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 40 |
| Total Stone Wt: | 2.81 ctw |
| Width: | 10.67 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.81 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.19 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 21.59 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.88x7.40mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.31 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 39 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 40 |
| Total Stone Wt: | 2.81 ctw |
| Width: | 10.67 MM |























