✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Select Size
From $5,086.55
Original: $14,533.00
-65%IGI Certified 2.19 Carat Genuine Brown Diamond Center and 0.36cttw White Diamond 18K Yellow Gold Ring (2.55cttw)—
$14,533.00
$5,086.55The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.55 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.57 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.20x7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.55 ctw |
| Width: | 20.83 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.55 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.57 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Brown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.19 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.20x7.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.55 ctw |
| Width: | 20.83 MM |























