
Original: $21,939.00
-65%$21,939.00
$7,678.65The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI |
| Diamond 1 Color: | Y-Z |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.34 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.49 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 10.41 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.55x6.38mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.34 ctw |
| Width: | 20.83 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | SI |
| Diamond 1 Color: | Y-Z |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 2.34 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.49 |
| Height: | 6.35 MM |
| Length: | 10.41 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 2.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 7.55x6.38mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 2.34 ctw |
| Width: | 20.83 MM |























