✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$2,413.60
Original: $6,896.00
-65%9.00 Carat Genuine Ruby 14K Yellow Gold Bracelet—
$6,896.00
$2,413.60The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 9.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 10.76 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 9.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 9.00 ctw |
| Width: | 5.84 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 9.00 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 10.76 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 9.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 18 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 8x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 18 |
| Total Stone Wt: | 9.00 ctw |
| Width: | 5.84 MM |























