✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Select Size
From $4,832.00
4.42 Carat Genuine Tanzanite and White Diamond 14K White Gold Ring—
$4,832.00
The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.39 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.16 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 4.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 10.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 49 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 4.42 ctw |
| Width: | 20.07 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.39 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 4.03 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.16 |
| Height: | 7.37 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 4.03 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Trillion |
| Stone 1 Size: | 10.20mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.39 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 49 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Ring |
| Total Qty Of Stones: | 50 |
| Total Stone Wt: | 4.42 ctw |
| Width: | 20.07 MM |























