✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$2,330.00
3.08 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Earrings—
$2,330.00
The Story
Specifications:
| Back Finding: | Straight Post |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 3.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.97 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Huggies Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 4.06 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Back Finding: | Straight Post |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 3.08 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.97 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 18.80 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 3.08 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 22 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | Huggies Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 22 |
| Total Stone Wt: | 3.08 ctw |
| Width: | 4.06 MM |























