
Original: $3,224.00
-65%$3,224.00
$1,128.40The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.06 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.80 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 17.02 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 13.10x6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 10 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 39 |
| Total Stone Wt: | 2.33 ctw |
| Width: | 17.02 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.27 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.06 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.80 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 17.02 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 2.06 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | V Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 13.10x6.30mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.22 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 28 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 10 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 39 |
| Total Stone Wt: | 2.33 ctw |
| Width: | 17.02 MM |























