
Original: $1,142.00
-65%$1,142.00
$399.70The Story
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | I1 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 21.34 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 2.16 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 26 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.80mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 2.28 ctw |
| Width: | 5.59 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | I1 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.12 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.16 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.10 |
| Height: | 4.06 MM |
| Length: | 21.34 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Green Tourmaline |
| Stone 1 Carat: | 2.16 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 10 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.08 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 26 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.80mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 2.28 ctw |
| Width: | 5.59 MM |























