The Story
This item will be shipped on next business day!
This beautiful 14k yellow gold Diamond Heart Locket necklace sits close to the heart. It comes in a high polish finish & closes with a lobster clasp. This stunning piece is hand crafted & sits effortlessly between a glimmering rolo chain. A small diamond perfectly placed gives you that little extra sparkle. Measuring 18 inches in length.Specifications:
| Adjustable Size: | Rolo |
| Chain Type: | Rolo |
| Clasp: | Lobster Clasp |
| Heart Width: | 0.75 in |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| StyleName: | Fancy Heart |
| Width: | 0.75 in |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This item will be shipped on next business day!
This beautiful 14k yellow gold Diamond Heart Locket necklace sits close to the heart. It comes in a high polish finish & closes with a lobster clasp. This stunning piece is hand crafted & sits effortlessly between a glimmering rolo chain. A small diamond perfectly placed gives you that little extra sparkle. Measuring 18 inches in length.Specifications:
| Adjustable Size: | Rolo |
| Chain Type: | Rolo |
| Clasp: | Lobster Clasp |
| Heart Width: | 0.75 in |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| StyleName: | Fancy Heart |
| Width: | 0.75 in |
























