
Original: $3,026.00
-65%$3,026.00
$1,059.10The Story
This item will be shipped on next business day!
A stylish laurel leaf 14k yellow gold bracelet with a tiny diamond, exemplifying a perfect blend of simplicity and elegance. Bracelet is 7 1/2 inches long and closes with a box clasp. Total weight of diamonds is .21ct.Specifications:
| Adjustable Size: | Prong |Diamond| |
| Average Clarity: | I2 |Diamond| |
| Average Color: | I |Diamond| |
| Chain Type: | Link |
| Clasp: | Box Clasp |
| Color: | I |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| Setting Type: | Prong |
| Shape: | Round |Diamond| |
| StyleName: | Fancy |
| Surface Marking: | Prong |
| Width: | 7.40 mm |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This item will be shipped on next business day!
A stylish laurel leaf 14k yellow gold bracelet with a tiny diamond, exemplifying a perfect blend of simplicity and elegance. Bracelet is 7 1/2 inches long and closes with a box clasp. Total weight of diamonds is .21ct.Specifications:
| Adjustable Size: | Prong |Diamond| |
| Average Clarity: | I2 |Diamond| |
| Average Color: | I |Diamond| |
| Chain Type: | Link |
| Clasp: | Box Clasp |
| Color: | I |
| LineItemType: | Gold |
| MetalContent: | 14K |
| RhodiumPolish: | No |
| Setting Type: | Prong |
| Shape: | Round |Diamond| |
| StyleName: | Fancy |
| Surface Marking: | Prong |
| Width: | 7.40 mm |























