✨ New Arrivals Just Dropped!Explore
$272.30
Original: $778.00
-65%1.95 Carat Genuine Ruby 14K Yellow Gold Ring—
$778.00
$272.30The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.13 |
| Height: | 2.54 MM |
| Length: | 4.06 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 1.95 ctw |
| Width: | 22.35 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.95 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.13 |
| Height: | 2.54 MM |
| Length: | 4.06 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 1.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 1.95 ctw |
| Width: | 22.35 MM |
























