✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Select Size
From $476.00
Original: $1,360.00
-65%1.43 Carat Genuine Emerald 14K Yellow Gold Ring—
$1,360.00
$476.00The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.43 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.63 |
| Height: | 2.79 MM |
| Length: | 4.06 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.43 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 1.43 ctw |
| Width: | 22.35 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 1.43 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.63 |
| Height: | 2.79 MM |
| Length: | 4.06 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Emerald |
| Stone 1 Carat: | 1.43 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 26 |
| Stone 1 Setting: | Channel Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 2.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Style: | Eternity Ring |
| Total Qty Of Stones: | 26 |
| Total Stone Wt: | 1.43 ctw |
| Width: | 22.35 MM |























