✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$734.30
Original: $2,098.00
-65%0.98 Carat Genuine LB Diamond 14K Yellow Gold Earrings—
$2,098.00
$734.30The Story
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond Wt: | 0.98 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.12 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 5.08 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.98 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.98 ctw |
| Width: | 5.08 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond Wt: | 0.98 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.12 |
| Height: | 5.08 MM |
| Length: | 5.08 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Brown |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.98 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 5.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.98 ctw |
| Width: | 5.08 MM |























