✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$222.25
Original: $635.00
-65%0.69 Carat Genuine Blue Diamond 14K White Gold Earrings—
$635.00
$222.25The Story
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.69 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 0.72 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.69 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 6.50x3.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.69 ctw |
| Width: | 3.81 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond Wt: | 0.69 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 0.72 |
| Height: | 5.33 MM |
| Length: | 7.62 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.69 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Marquise |
| Stone 1 Size: | 6.50x3.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 0.69 ctw |
| Width: | 3.81 MM |























