✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

$280.00
Original: $800.00
-65%0.33 Carat Genuine Lab Grown Diamond 14K Yellow Gold Pendant—
$800.00
$280.00The Story
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.68 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 0.33 ctw |
| Width: | 6.86 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Chain Type: | Rope Chain |
| Clasp: | Lobster Claw Clasps |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.68 |
| Height: | 3.30 MM |
| Length: | 13.46 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Lab Grown Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Lab Grown |
| Stone 1 Quantity: | 3 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 3.10mm |
| Stone 1 Treatment Method: | CVD HPHT |
| Style: | 3 Stone Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 3 |
| Total Stone Wt: | 0.33 ctw |
| Width: | 6.86 MM |























