
Original: $784.00
-65%$784.00
$274.40The Story
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.74 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 14.22 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 0.11 ctw |
| Width: | 4.83 MM |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | I1 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.11 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 1.74 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 14.22 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Stone 1: | White Diamond |
| Stone 1 Carat: | 0.05 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 1.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.06 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 14 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 16 |
| Total Stone Wt: | 0.11 ctw |
| Width: | 4.83 MM |























